Skriptování v shellu prakticky, bash

Lektor a dodavatel:
Ing. Vladimír Macek, Scripteo, s.r.o. (kontakty)
Možné varianty:
1 až 3 dny

Chci se zúčastnit (kontaktní formulář)

Popis

Viděli jste u kamaráda nebo kolegy, jak obrovské množství práce ušetří automatizace i jen krátkým programem v interpretu příkazů unixového systému (tzv. skriptem shellu)? Jaká nevídaná kouzla lze provádět přímo na příkazovém řádku? Objednejte si toto školení, kde pochopíte, že potřebné principy nejsou složité a procvičíte si je.

Historický úspěch UNIXu a Linuxu z velké části pochází z rozsáhlé kolekce drobných jednoúčelových nástrojů zpracovávajících text, které naplňují filosofii „Dělej jednu věc a dělej ji dobře“. Tyto nástroje toho samy o sobě moc neumí.

Tím, co je spojuje dohromady za účelem zpracování dat a řízení, je shell. To je interpret jednorázových příkazů i uložených skriptů. Shell spolu s nástroji tvoří neobyčejně produktivní prostředí! V něm může být vhodnou kombinací jednoduchých prvků a pravidel sestaveno řešení prakticky libovolného druhu. Od lehké automatizace rutinních úkonů správy až po zpracování, filtraci a generování reportů z protokolů. Možnosti jsou neomezené.

Z interpretu příkazů bash se vyvinul bohatý programovací jazyk zaměřený přesně na svůj účel: zpracování řetězců, rozhodování a práci se soubory.

Protože jde o jazyk dosti zhuštěný (stačí napsat málo, aby se toho hodně stalo) a i drobný znak může velmi změnit chování, je snadné udělat chybu. Proto je nutné dobře znát pravidla zpracování řádků.

V tomto kursu se mj. naučíte rozlišovat, kdy je vhodné o skriptu uvažovat, jak takové skripty vytvářet nebo co všechno dokážou. Naučíte se také rozumět cizím skriptům, na které narazíte a budete je umět adaptovat na nové požadavky. Podrobně bude vysvětleno to nejdůležitější, co je základem pro pochopení jeho fungování: Jak shell zpracovává zadaný příkaz.

Budete také s důrazem upozorněni na „místa častých nehod“. A označíme vám praktiky, které jsou správné a které méně.

Kurs nejlépe využijí uživatelé znalí alespoň základů práce se systémem Linux (příkazy) a jeho fungování, kteří chtějí udělat významný a nepřeskočitelný krok k tomu, stát se skutečnými linuxovými guru.

Osnova

O lektorovi

Vývojář, lektor a konzultant Vladimír Macek vyznává to, co je jednoduché, přímočaré a elegantní. To ho vedlo v roce 1996 k užívání a později zakázkové správě Linuxu stojícím na dekádami prověřenému konceptu UNIX a k práci v jazycích bash a C. V roce 2003 objevil jazyk Python, což mu umožnilo se posunout více k vývoji skriptů a aplikací zpracovávajících data. Později přibyl webový framework Django, který uzavírá trojici výkonných nástrojů podporujících svižnou, čistou a bezpečnou realizaci přání klientů. Dále dodává firmám školení na míru a konzultace jejich vnitřního IT fungování. Má za sebou i výuku na školách a nyní z většiny pracuje na volné noze, částečně pak pro sdružení CESNET. Více informací (reference)...

Chci se zúčastnit (kontaktní formulář)